مقالات

صفر تا صد سامانه مودیان و پایانه فروشگاهی

فهرست مطالب :

مقدمه

پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان یکی از جدید ترین و مهم ترین موضوعات فضای مالیاتی در ایران است.

موضوعی که اگر حسابدار باشید یا کارفرما، مدیر عامل باشید یا صاحب کسب و کار و یا حتی علاقه مند به قوانین و مقررات مالیاتی حتما باید اطلاعات خود را در خصوص آن به روز رسانی کنید.

موضوع استفاده از پایانه های فروشگاهی اولین بار در سال ۱۳۸۲ در قانون نظام صنفی پیشبینی شد و پس از آن بار ها  در قوانین و مقررات مختلف در خصوص استفاده از پایانه های فروش صحبت شد تا نهایتا در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۸ قانون پایانه های فروشگاهی به تصویب مجلس رسید.

 

۱ – شناسنامه قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در تاریخ ۲۱ / ۷ / ۱۳۹۸ به تصویب مجلس رسید.

در تاریخ ۱ / ۸ / ۱۳۹۸ به تایید شورای نگهبان رسید.

در تاریخ ۱۱ / ۸ / ۱۳۹۸ این قانون به رئیس جمهور ابلاغ شد و رئیس جمهور در تاریخ ۱۳ / ۸ / ۱۳۹۸ آن را به دستگاه های اجرایی ابلاغ کرد.

در تاریخ ۱۶ / ۸ / ۱۳۹۸ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان در روزنامه رسمی کشور چاپ شد و به موجب ماده ۲ قانون مدنی که ذکر می کند اگر در قانونی تاریخ اجرای آن قانون تعیین نشده باشد، در نتیجه ۱۵ روز پس از تاریخ روزنامه رسمی لازم الاجرا تلقی می شود. در نتیجه قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان از تاریخ ۲ / ۹ / ۱۳۹۸ لازم الاجرا می باشد.

این قانون دارای ۶ فصل و ۲۹ ماده و ۲۸ تبصره می باشد و چیدمان آن به شرح ذیل می باشد :

فصل اول ) تعاریف – ماده ۱

فصل دوم ) تکالیف اشخاص مشمول – ماده ۲ تا ۱۴

فصل سوم ) تکالیف سازمان، دستگاه ها و مراجع ذی ربط – ماده ۱۵ تا ۱۶

فصل چهارم ) تشویق ها و تسهیلات – ماده ۱۷ تا ۲۱

فصل پنجم ) ضمانت های اجرایی – ماده ۲۲ تا ۲۵

فصل ششم ) نظارت بر اجرا – ماده ۲۶ تا ۲۹

 

۲ – سامانه مودیان چیست ؟

سامانه مودیان سامانه ای ملی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور طراحی و در دسترس فعالان اقتصادی و سایر مردم قرار گرفته است و قرار است به زودی کلیه ی امور مالیاتی فی ما بین مودیان و سازمان مالیاتی از طریق این سایت انجام شود.

سامانه مودیان سامانه است که دارای ۵ ویژگی اصلی است :

۱ – تحت مدیریت سازمان مالیاتی است

۲ – به هر یک از مودیان کارپوشه ( پنل کاربری ) اختصاص داده شده است

۳ – تبادل اطلاعات بین سازمان مالیاتی و مودیان از طیق این سامانه صورت می گیرد

۴ – مودیان با هر وسیله ای که حافظه مالیاتی به آن وصل می شود می توانند به سامانه مودیان متصل شوند.

۵ – مرجع نهایی ثبت و صدور و استعلام صورتحسابهای الکترونیکی است

طبق بند پ ماده ۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان سامانه مودیان عبارت است از :

سامانه ای است تحت مدیریت سازمان که در آن به هر مؤدی، کارپوشه ویژه ­ای اختصاص یافته و تبادل اطلاعات میان مؤدیان و سازمان منحصراً از طریق آن کار پوشه انجام می­شود.

مؤدیان می­توانند با استفاده از هرگونه سخت افزار یا نرم افزار اعم از رایانه شخصی، پایانه فروشگاهی، سامانه­های ابری یا هر وسیله دیگری که حافظه مالیاتی به آن متصل شده باشد، به سامانه مؤدیان متصل شوند. مرجع نهائی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب الکترونیکی، سامانه مؤدیان می­باشد.

سازمان مالیاتی موظف بوده است حداکثر ظرف مدت پانزده ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون یعنی نهایتا تا تاریخ ۲ / ۱۲ / ۱۳۹۹ سامانه مؤدیان را راه اندازی و امکان ثبت نام مؤدیان در سامانه و صدور صورتحساب الکترونیکی را از طریق سامانه مزبور فراهم کند اما این اتفاق در موعد مقرر انجام نشده است.

همچنین سامانه مؤدیان باید به گونه­ای طراحی شود که امکان پاسخگویی به استعلامات الکترونیکی در خصوص اعتبارسنجی مؤدیان و أخذ و ارائه استعلام های لازم به دستگاه های اجرائی را فراهم کند.

در کنار همه ی این ویژگی ها سازمان مالیاتی مکلف است ترتیبی اتخاذ کند که مصرف کنندگان نهائی که از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی خرید می کنند، در صورت تمایل بتوانند صورتحساب­های خرید خود و جوایز تعلق گرفته را مشاهده کنند.

در خصوص جوایز تعلق گفته در ادامه این مقاله ( قسمت تسهیلات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ) صحبت کرده ایم.

از نکات مهم دیگر سامانه مودیان می توان به این موضوع اشاره کرد که مؤدیان می توانند اظهارنامه مربوط به مالیات عملکرد خود را از طریق سامانه مؤدیان ارائه کنند. سازمان مالیاتی موظف است ترتیبی اتخاذ کند که اطلاعات مربوط به خرید و فروش­ مؤدی عیناً به اظهارنامه مالیات بر عملکرد وی منتقل شود و مؤدی تنها موظف به ثبت سایر اقلام اطلاعاتی مورد نیاز برای محاسبه مالیات عملکرد نظیر حقوق و دستمزد، اجاره و استهلاکات بر اساس مقررات مربوط و ضوابطی که سازمان تعیین می کند، می­باشد.

اشخاص مشمولی که نسبت به تغییر شغل یا محل فعالیت، تغییر مالکیت یا اجاره واحد کسب وکار اقدام می کنند، مکلفند ظرف مدت ده روز تغییرات انجام شده را از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی اعلام نمایند.

همچنین از قابلیت های مهمی که باید درسامانه مودیان ایجاد گردد این است که به منظور تکمیل اطلاعات سازمان در خصوص مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان نبوده یا بدون صدور صورتحساب الکترونیکی اقدام به فروش می کنند، سامانه مؤدیان باید به گونه ای طراحی شود که مؤدی بتواند خریدهای خود را که فروشنده برای آنها صورتحساب الکترونیکی صادر نکرده است، به سازمان اطلاع دهد.

 

۳ – اشخاص مشمول ثبت نام در سامانه مودیان

کلیه صاحبان مشاغل ( اشخاص حقیقی دارای کسب و کار مستقل ) و اشخاص حقوقی، مشمول قانون قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان هستند.

اما این بدان معنا نیست که کلیه این اشخاص مشمول باید به صورت همزمان و در تاریخ یکسان در سامانه مودیان عضو شوند و تکالیف مربوطه را رعایت کنند بلکه مکلفند به ترتیبی که سازمان مالیاتی اعلام می کند، نسبت به ثبت ­نام در سامانه مؤدیان اقدام کنند.

مراحل عضویت در سامانه مودیان به ترتیب فراخوان های صادر شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور می باشد که در ادامه به عنوان آن ها می پردازیم.

 

۴ – فراخوان های ثبت نام در سامانه مودیان

در خصوص فراخوان های ثبت نام در سامانه مودیان تا تاریخ نگارش این مقاله هیچگونه مصوبه قانونی تعیین و ابلاغ نشده است، اما به موحب نامه پیشنهادی سازمان مالیاتی برای ثبت نام در سامانه مودیان، صدور فراخوان های زیر محتمل است :

۱ ) شرکت های عضو بورس و فرابورس از تاریخ ۱ / ۸ / ۱۴۰۱

۲ ) شرکت های دولتی و سایر دستگاه های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری از تاریخ ۱ / ۱۰ / ۱۴۰۱

۳ ) اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده از تاریخ ۱ / ۱ / ۱۴۰۲

۴ ) صاحبان مشاغل موضوع فراخوان های هشت گانه مالیات بر ارزش افزوده ( صاحبان مشاغل مشمول مالیات بر ارزش افزوده ) از تاریخ ۱ / ۴ / ۱۴۰۲

۵ ) صاحبان مشاغل گروه های اول و دوم از تاریخ ۱ / ۷ / ۱۴۰۲

۶ ) کلیه اشخاص مشمول باقی مانده از تاریخ ۱ / ۱۰  ۱۴۰۲

 

۵ – نحوه ثبت نام در سامانه مودیان

با توجه به مشمولیت کلیه اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل برای ثبت نام در سامانه مودیان و بررسی فراخوان های ثبت نام در سامانه مذکور، اطلاع از نحوه ثبت نام در سامانه مودیان برای کلیه مودیان امری ضروری است.در ادامه به آموزش ثبت نام در سامانه مودیان می پردازیم :

مرحله ۱ : ورود به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی از طریق سامانه my.tax.gov.ir

مرحله ۲ : ورود به پنجره ثبت نام و درج اطلاعات لازم شامل :

۱ – کد ملی / کد فراگیر / شناسه ملی

۲ – شماره همراه ( شماره همراه حتما باید به نام شخص مودی یا مدیر عامل اشخاص حقوقی باشد )

۳ – تاریخ تولد

۴ – عبارت امنیتی

مرحله ۳ : انتخاب گزینه ثبت نام و دریافت پیامک حاوی کد ثبت نام ( ارسال به شماره تلفن معرفی شده )

مرحله ۴ : ورود به سامانه مودیان و تکمیل اطلاعات هویتی، اطلاعات پایانه فروشگاهی ( در صورت لزوم ) ، اطلاعات حافظه مالیاتی ( در صورت لزوم ) و . . .

 

۶ – پایانه فروشگاهی چیست ؟

پایانه فروشگاهی یک نرم افزار یا سخت افزاری است که همزمان امکان انجام ۳ کار اصلی را داشته باشد :

۱ – اتصال به درگاه های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور

۲ – اتصال به سامانه مودیان

۳ – امکان صدور صورتحساب الکترونیکی

در واقع پایانه فروشگاهی سخت افزار یا نرم افزاری است که بتواند به سامانه مودیان متصل شود و اطلاعات مربوط به کلیه تراکنش ها و صورتحساب های الکترونیکی صادر شده را به آن منتقل کند.

وسایلی مثل رایانه، دستگاه کارتخوان ( دستگاه پوز ) و یا سامانه های پرداخت الکترونیکی از انواع متداول پایانه فروشگاهی محسوب می شوند.

همچنین پایانه فروشگاهی باید امکان اتصال به سامانه مودیان را نیز داشته باشد تا کلیه اطلاعات مربوط به فعالیت مودی از طریق حافظه مالیاتی به سامانه مودیان منتقل گردد و در پرونده و سوابق مالیاتی مودی ثبت شود.

سومین ویژگی مهم پایانه های فروشگاهی امکان صدور صورتحساب الکترونیکی است.

صورتحساب الکترونیکی صورتحسابی است که به صورت الکترونیکی و به صورت سیستمی صادر می شود که در ادامه این مقاله به صورت مفصل تشریح خواهد شد.

در بند « ب » ماده ۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان » ، پایانه فروشگاهی این چنین تعریف می شود :

“رایانه، دستگاه کارتخوان بانکی ( pos Machine ) ، درگاه پرداخت الکترونیکی یا هر وسیله دیگری که امکان اتصال به شبکه های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور و سامانه مؤدیان را داشته و از قابلیت صدور صورتحساب الکترونیکی برخوردار باشد “

لازم به ذکر است که مؤدیان به وسیله پایانه فروشگاهی که دارای حافظه مالیاتی و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری می باشد مبادرت به صدور صورتحساب الکترونیکی می نمایند.

کلیه ویژگی­ها و مشخصات فنی که یک پایانه فروشگاهی و حافظه مالیاتی و تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مربوط، نحوه تبادل اطلاعات میان حافظه مالیاتی با سامانه مؤدیان باید داشته باشد توسط کارگروه راهبری سامانه مؤدیان تعیین می­شود.

نکته بسیار مهم در خصوص پایانه های فروشگاهی در حال استفاده این است که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است با همکاری سازمان ظرف مدت یک سال پس از ابلاغ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ( یعنی تا تاریخ ۱۱ / ۸ / ۱۳۹۹ ) ، نسبت به ساماندهی دستگاه های کارتخوان بانکی و یا درگاههای پرداخت الکترونیکی اقدام نماید و با ایجاد تناظر بین آنها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه های اقتصادی به هر یک از پایانه های فروش، شناسه یکتا اختصاص دهد. پس از تخصیص شناسه مذکور، کلیه تراکنش­های انجام شده از طریق حسابهای بانکی متصل به دستگاههای کارتخوان بانکی و نیز درگاههای پرداخت الکترونیکی به عنوان تراکنش­های بانکی مرتبط با فعالیت شغلی صاحب حساب بانکی محسوب شده و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است در چهارچوب قانون و مقررات مربوطه، اطلاعات این تراکنش­های بانکی شامل مانده اول دوره، وجوه واریزی، وجوه برداشت شده و مانده آخر دوره هر حساب بانکی را در اختیار سازمان قرار دهد که این موضوع بسیار حائز اهمیت و کلیدی است.

پس از اتمام مدت مذکور فوق ، اتصال دستگاه های کارتخوان بانکی (pos) و یا درگاه های پرداخت الکترونیکی که تعلق آنها به مؤدی معین توسط سازمان امور مالیاتی تأیید نشده باشد، به شبکه پرداخت بانکی کشور ممنوع است.

از مهمترین نکات لازم به ذکر در خصوص پایانه های فروشگاهی این است که بانک مرکزی و حسب مورد کلیه بانکها و ارائه دهندگان خدمات پرداخت موظف هستند مشخصات بهره ­برداران کلیه دستگاه های کارتخوان بانکی (pos)  و پایانه های پرداخت الکترونیکی را به سازمان اعلام کنند. در صورت تخلف از حکم این ماده، مرتکبان به مجازات درجه شش قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس محکوم می شوند.

 

۷ – اشخاص مشمول استفاده از پایانه فروشگاهی

چه اشخاصی باید از پایانه فروشگاهی استفاده کنند؟

در پاسخ به این سوال ۲ گروه از فعالان اقتصادی را نام می بریم :

۱ – خرده فروشی ها

۲ – واحد های صنفی که مستقیما با مصرف کننده نهایی ارتباط دارند.

* منظور از مصرف کننده نهایی اشخاص حقیقی هستند که کالاها و خدمات را برای مصرف و نیاز شخصی خود خریداری می کنند و از آن برای عرضه مجدد به دیگران استفاده نمی کنند.

طبق ماده ۲ قانون پایانه های فروشگاهی :

” خرده فروشی­ها و واحدهای صنفی که مستقیماً با مصرف کننده نهائی ارتباط دارند، علاوه بر عضویت در سامانه مؤدیان، موظف به استفاده از پایانه فروشگاهی می باشند. استفاده از پایانه فروشگاهی برای مؤدیانی که مستقیماً با مصرف کننده نهائی ارتباط ندارند، الزامی نیست.”

همچنین در صورتی که مؤدیانی به دلیل ارائه کالا و خدمات معاف از مالیات بر ارزش افزوده و نیز ماهیت کسب و کار آنها، امکان عضویت در سامانه مؤدیان و صدور صورتحساب الکترونیکی را نداشته باشند، فهرست آن ها به موجب به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و پس از تصویب هیأت وزیران، حداکثر تا پایان دی ماه هر سال برای عملکرد سال بعد توسط سازمان، اعلام خواهد شد.

اشخاص مشمول مکلفند شماره حساب یا حساب های بانکی و شناسه یکتای دستگاههای کارتخوان بانکی (pos) یا درگاههای پرداخت الکترونیکی مورد استفاده برای فعالیت شغلی خود را به از طریق سامانه مودیان به سازمان مالیاتی اعلام کنند.

ضمنا در موارد استفاده از حساب بانکی یا دستگاه کارتخوان بانکی      (pos)  یا درگاه های پرداخت الکترونیکی جدید، اشخاص مشمول مکلفند اطلاعات آنها را بلافاصله از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان به سازمان اعلام کنند.

نکته ضروری دیگر در خصوص پایانه های فروشگاهی عبارت است از اینکه در صورتی که به هر دلیل اعم از تعطیلی ( موقت یا دائم ) و یا انحلال واحد کسب وکار، بهره برداری از پایانه فروشگاهی به طور موقت یا دائم متوقف شود، اشخاص مشمول مکلفند مراتب را ظرف مدت ده روز از توقف بهره برداری از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی اعلام کنند.

در نهایت توجه داشته باشید در مواردی که تعطیلی واحد کسبی به حکم مراجع قانونی ذی ربط باشد ( مثلا به موجب حکم دادگاه باشد ) و یا در موارد قوه قهریه یا بروز حوادث غیرمترقبه ( مثل سیل، زلزله و . . . ) که مبتنی بر علل و جهاتی خارج از اراده اشخاص مشمول باشد و بر اثر آن اطلاع به سازمان ممکن نباشد، اشخاص مشمول تا رفع موانع قهریه مذکور از رعایت مهلت زمانی مقرر در این ماده مستثنی میباشند.

لازم به ذکر است در مواردی که از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می شود، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید صادره در حکم صورتحساب الکترونیکی است و اشخاص مذکور نیازی به صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق سامانه مودان ندارند.

 

۸ – صورتحساب الکترونیکی چیست ؟

صورتحساب الکترونیکی صورتحسابی است که دارای ۴ ویژگی اصلی می باشد :

۱ – به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه مودیان صادر می شود

۲ –  دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی است

۳ – اطلاعات مندرج در آن، در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره می شود

۴ – مشخصات و اقلام اطلاعاتی صورتحساب الکترونیکی، متناسب با نوع کسب و کار توسط سازمان تعیین و اعلام می شود

طبق تعریف بند « ث » ماده ۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان صورتحساب الکترونیکی عبارت است از :

صورتحسابی است دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی که اطلاعات مندرج در آن، در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره می شود. مشخصات و اقلام اطلاعاتی صورتحساب الکترونیکی، متناسب با نوع کسب و کار توسط سازمان تعیین و اعلام می شود.

شماره منحصر به فرد مالیاتی نیز شماره ای شامل بیست و دو کاراکتر و دارای چهار بخش است، شناسه حافظه مالیاتی ( شش کاراکتر )، تاریخ صورتحساب ( پنج کاراکتر )، سریال صورت حساب ( ده کاراکتر ) و ارقام کنترلی ( یک کاراکتر ) که به هر صورتحساب اختصاص داده می‌شود.

همچنین به موجب ماده ۱ آئین نامه اجرایی ماده ۹۵ قانون مالیات های مستقیم به شماره ۲۳۰۷۶۱ صورتحساب عبارت است از :

” فرمی که دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی که در نوع الکترونیکی آن، اطلاعات در حافظه مالیاتی ذخیره می‌شود. مشخصات و اقلام اطلاعاتی صورتحساب، متناسب با نوع کسب و کار توسط سازمان تعیین و اعلام می‌شود. در مواردی که از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می‌شود، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید صادره در حکم صورتحساب است.”

همانطور که قبلا عنوان شد در مواردی که از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می شود، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید صادره در حکم صورتحساب الکترونیکی است و مودیان نیازی به صدور صورتحساب الکترونیکی جداگانه از طریق سامانه مودیان ندارند.

 

۹ – انواع صورتحساب الکترونیکی

پس از تصویب قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، انواع صورتحساب از نظر مالیاتی به ۲ نوع تقسیم بندی می شود :

  ۱ – صورتحساب الکترونیکی

  ۲ – صورتحساب کاغذی ( غیر الکترونیکی )

۱ – صورتحساب الکترونیکی :

صورتحسابی است دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی، که در سه قالب زیر صادر می شود :

۱ – صورتحساب الکترونیکی نوع اول :

صورتحساب الکترونیکی نوع اول یا همان صورتحساب با اطلاعات کامل که شامل اطلاعاتی از قبیل موارد زیر است :

الف ) نوع فروش : شامل مواردی از قبیل بورس کالا، بورس انرژی، سامانه تدارکات الکترونیکی دولت، حق العمل کاری، پیمانکاری، داخلی، صادراتی و نظیر آن

ب ) نوع خریدار : مصرف کننده نهایی حقیقی یا فعال اقتصادی

ج ) تاریخ و زمان صدور (ساعت، دقیقه و ثانیه)

د ) اطلاعات هویتی شامل نام، نام خانوادگی یا نام شخص حقوقی، شماره اقتصادی، شناسه یا کد ملی یا شناسه فراگیر اتباع خارجی، نشانی کامل و شماره پستی، شماره شعبه، برای هر دو شخص فروشنده و خریدار

س ) مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، شامل شناسه کالا یا خدمت، شرح کالا یا خدمت

ع ) واحد سنجش، مقدار یا تعداد،

ف ) مبلغ واحد ( فی ) و مبلغ کل، تخفیفات، مالیات بر ارزش افزوده،

ک ) شرح

ل ) سایر عوارض و مبلغ سایر عوارض آن

و ) مقدار پرداخت نقدی و مقدار نسیه آن حسب مورد، باشد.

۲ – صورتحساب الکترونیکی نوع دوم :

صورتحسابی با اطلاعات کامل فروشنده و اطلاعات کامل کالا و خدمات و بدون اطلاعات خریدار است.

صورتحساب الکترونیکی نوع دوم  نقدی تلقی شده و از بابت آن اعتبار مالیاتی ارزش افزوده برای خرید آن قابل احتساب نمی باشد.

۳ – صورتحساب الکترونیکی نوع سوم :

این نوع از صورتحساب ها همان « رسید پرداخت وجه » صادره از دستگاه کارتخوان بانکی و یا درگاه الکترونیکی پرداخت که حسب مقررات اعلامی سازمان امور مالیاتی کشور، به عنوان پایانه فروشگاهی فروشنده (مودی) پذیرفته می شود، می باشند. در این نوع صورتحساب صرفا مبلغ پرداختی و شماره سوئیچ پرداخت، شماره پذیرنده فروشگاهی، شماره پایانه، شماره پیگیری، تاریخ و زمان پرداخت و حداقل مشخصات فروشنده وجود داشته و از بابت آن ها اعتبار مالیاتی برای خریدار قابل احتساب نمی باشد.

۲ – صورتحساب کاغذی ( غیر الکترونیکی ) :

این نوع صورتحساب برای اشخاصی که حسب مقررات قانونی امکان صدور صورتحساب غیر الکترونیکی را دارند موضوعیت داشته و اقلام اطلاعاتی آن شامل کلیه اقلام صورتحساب الکترونیکی است به استثنای اقلام اطلاعاتی که از طریق سامانه مودیان نظیر شماره منحصر به فرد مالیاتی به صورتحساب اضافه می‌شود. این نوع صورتحساب به استثنای صورتحساب های موضوع تبصره 2 این بند نقدی تلقی شده و اطلاعات پرداخت نسیه در این صورت حساب ها وجود ندارد.

۱۰ – نحوه صدور صورتحساب الکترونیکی

فرايند صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق سامانه مودیان دارای مراحل مختلفی می باشد که در ادامه به شرح آن می پردازیم :

۱ – صورتحساب الکترونیکی، توسط فروشنده از طریق سامانه مؤدیان صادر می شود. در مورد مؤدیانی که مستقیماً با مصرف کننده نهائی ارتباط دارند، عملیات ثبت فروش و صدور صورتحساب الکترونیکی، توسط پایانه فروشگاهی انجام می شود.

۲ – در صورتی که خریدار، مصرف کننده نهائی نبوده و خود عضو سامانه مؤدیان باشد، صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط فروشنده، به صورت خودکار به کارپوشه خریدار در سامانه مؤدیان منتقل می شود و به عنوان اعتبار مالیاتی ارزش افزوده برای او منظور می شود.

۳ – مؤدیان مالیاتی مکلفند ظرف مدت سی روز از تاریخ درج صورتحساب الکترونیکی در کارپوشه مؤدیان نسبت به اعلام پذیرش یا عدم پذیرش این صورتحساب ها اقدام کنند. عدم اظهارنظر ظرف مدت مذکور به منزله تأیید صورتحساب مربوط می باشد.

۴ – نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده این صورتحساب ها نیز به این صورت است که :

 در پایان هر دوره سه ماهه، بدهی مالیات بر ارزش افزوده مؤدی که عبارت است از مابه التفاوت مالیات فروش و مالیات خرید ( اعتبار مالیاتی ) وی در طول دوره، طبق مقررات توسط سامانه محاسبه می شود. در صورتی که مالیات فروش مؤدی بیشتر از مالیات خرید ( اعتبار مالیاتی ) وی باشد، مؤدی موظف است مابه التفاوت را به ترتیبی که سازمان مقرر می کند، به حساب سازمان واریز کند. متقابلاً در صورتی که مالیات فروش مؤدی کمتر از مالیات خرید ( اعتبار مالیاتی ) وی باشد، سازمان موظف است با رعایت ترتیبات قانونی مربوطه مابه التفاوت را به مؤدی مسترد کند و یا به عنوان اعتبار مالیاتی به دوره بعد منتقل کند.

نکته مهم در خصوص معاملاتی که صورتحساب آن به صورت الکترونیکی صادر نمی گردد این است که :

به منظور تکمیل اطلاعات سازمان در خصوص مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان نبوده یا بدون صدور صورتحساب الکترونیکی اقدام به فروش می کنند، سامانه مؤدیان باید به گونه ای طراحی شود که مؤدی بتواند خریدهای خود را که فروشنده برای آنها صورتحساب الکترونیکی صادر نکرده است، به سازمان اطلاع دهد.

اشخاص مشمول مکلفند در صورتی­ که امکان صدور صورتحساب الکترونیکی به دلیل بروز حادثه یا نقص فنی فراهم نباشد مراتب را تا پایان روز اداری بعد، از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان یا به هر طریق دیگری که سازمان اعلام می کند، حسب مورد به سازمان یا شرکت معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی اعلام کنند و تا زمان امکان پذیرشدن صدور صورتحساب الکترونیکی، فروش های خود را به ترتیبی که سازمان به موجب دستورالعملی مقرر می کند، ثبت و صورتحساب­های صادره را به سازمان ارسال کنند.

 

۱۱ – حافظه مالیاتی چیست ؟

حافظه مالیاتی ابزار بسیار مهمی است که وظیفه تبادل اطلاعات بین پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان را بر عهده دارد.

حافظه مالیاتی ابزاری است دارای ویژگی اصلی :

۱ – به شکل سخت افزاری یا نرم افزاری است

۲ – تحت نظارت سازمان مالیاتی است

۳ – برای ثبت صورتحساب الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد

۴ – دارای شماره شناسه یکتا سازمان مالیاتی است

در بند « ت » ماده ۱ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان آمده است :

حافظه مالیاتی می تواند به شکل سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. حافظه مالیاتی تحت نظارت سازمان، توسط مؤدی برای ثبت صورتحساب الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. هر حافظه مالیاتی باید دارای شماره شناسه یکتا باشد. شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط سازمان اختصاص داده می شود. در نتیجه حافظه الکترونیکی وسیله ای است که برای ثبت و نگهداری اطلاعات مندرج در صورتحساب های الکترونیکی و انتقال آن به سامانه مؤدیان مورد استفاده قرار می گیرد.

 

۱۲ – شرکت معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی چیست ؟

شرکت های معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی اشخاص حقوقی دارای پروانه هستند که حسب ضوابط و دستورالعمل های ابلاغی سازمان، نسبت به ارائه مشاوره و آموزش های لازم به مؤدیان، نصب و پشتیبانی تجهیزات موردنیاز برای ارائه خدمات مالیاتی از قبیل خدمات مربوط به صدور صورتحساب الکترونیکی و سایر امور غیرحاکمیتی ( به تشخیص سازمان ) با سازمان مالیاتی همکاری می کنند.

سازمان با همکاری اتاق اصناف ایران مکلف است نسبت به آموزش، توانمند سازی و مشاوره به اشخاص مشمول اقدام کند. کارگروهی مرکب از نمایندگان سازمان، اتاق اصناف ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در هر استان تشکیل می­شود. کارگروه مذکور موظف است که به صورت سالانه درخواست مؤدیانی که اظهار به عدم توانایی در استفاده از پایانه ­های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را دارند، بررسی ­کند و در صورتی که این کارگروه با درنظرگرفتن شرایط مؤدی نظیر ویژگی­های جسمی، منطقه جغرافیایی، سابقه مالیاتی و زیرساخت ها و امکانات سخت افزاری و نرم افزاری، تشخیص به ناتوانی و یا توانایی کمتر وی در استفاده از پایانه­های فروشگاهی و سامانه مؤدیان را دهد، شرکت های معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی موظف خواهند بود نسبت به آموزش، توانمند سازی، نصب و راه اندازی پایانه فروشگاهی و سامانه مؤدیان برای این دسته از مؤدیان اقدام کنند، به نحوی که مسئولیت و جریمه ­های عدم صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق سامانه مؤدیان به نیابت از این قبیل مؤدیان برعهده شرکت های معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی خواهد بود. این مسئولیت و جریمه­ های موضوع این قانون، شامل مواردی که عدم صدور صورتحساب الکترونیکی ناشی از کتمان درآمد توسط مؤدی می باشد، نخواهد بود. مؤدیان مذکور مکلفند کارمزد ( تعرفه ) استفاده از خدمات شرکت های معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی که مطابق با ترتیبات ماده 26 این قانون تعیین می­شود را پرداخت نمایند.

* ماده 26 :

سازمان می تواند جهت حصول اطمینان از عملکرد صحیح مؤدیان در خصوص صدور صورتحساب الکترونیکی و ثبت دقیق معاملات در سامانه مؤدیان، اطمینان از انجام تکالیف قانونی توسط مؤدیان، ارائه آموزش و مشاوره های فنی و غیرمالیاتی به مؤدیان، پشتیبانی و استاندارد سازی تجهیزات مورد استفاده مؤدیان و دریافت استعلام های موردنیاز، از جمله گزارش های الکترونیکی پرداخت، از خدمات شرکت های ایرانی معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی استفاده کند. شرایط، نحوه انتخاب، چگونگی ارتباط با سازمان و مؤدیان، تعیین تعرفه ها و سایر مقررات مربوط به شرکت های ایرانی معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی، براساس قوانین مربوطه به موجب آیین­نامه­ای است که ظرف مدت شش ماه از لازم الاجراء شدن این قانون توسط کارگروه راهبری سامانه مؤدیان تهیه می شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می­رسد. نظارت بر حسن اجرای این قانون برعهده کارگروه یادشده بوده و کارگروه مزبور موظف است هر شش ماه گزارش عملکرد سازمان را در این خصوص به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

مجموعه خدماتی است که با رعایت مصوبات کارگروه راهبری سامانه مودیان و مرکز تنظیم مقررات توسط شرکت معتمد ارائه خواهد شد، شامل:

۱ – نصب، راه‌اندازی، پیکربندی، ارائه پشتیبانی و تامین تجهیزات مورد نیاز صدور صورتحساب الکترونیکی

۲ – صدور، نگهداری، جمع‌آوری و ارسال اطلاعات صورتحساب‌های الکترونیکی

۳ – تامین امنیت و زیرساخت مورد نیاز جمع‌آوری و ارسال اطلاعات صورتحساب‌های الکترونیکی

۴ – انجام استعلام‌های مورد نیاز

۵ –  آموزش‌های لازم به مودیان به منظور توانمندسازی ایشان برای اجرای قانون

۶ – ارائه مشاوره‌های فنی و غیر مالیاتی به مودیان

۷ –  سایر امور غیر حاکمیتی به تشخیص سازمان

 

۱۳ – فهرست شرکت های معتمد ارائه کننده خدمات مالیاتی :

شرکت های معتمد برای اخذ مجوز باید شرایط بسیار مخصوصی را داشته باشند که این شروط در آئین نامه اجرایی ماده ۲۶ قانون پایانه های فرشگاه و سامانه مودیان ذکر شده است .

در حال حاضر ۳ شرکت ایرانی موفق به اخذ این مجوز شده اند که فهرست آن ها به شرح جدول ذیل است :

 

۱۴ – کارگروه راهبری سامانه مودیان چیست ؟

به منظور سیاستگذاری و تدوین مقررات در چهارچوب قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان و با رعایت اسناد بالادستی و ایجاد هماهنگی بین نهادهای ذی ربط و نیز تدوین استانداردهای تبادل اطلاعات، در چهارچوب ملی تعامل پذیری اطلاعات، کارگروهی با حضور نمایندگان تام ­الاختیار سازمان و وزارتخانه های « ارتباطات و فناوری اطلاعات » ، « صنعت، معدن و تجارت » و « اطلاعات » و بانک مرکزی تشکیل می شود. نمایندگان عضو کارگروه راهبری سامانه مؤدیان باید از میان کارکنان دستگاه های اجرائی مذکور انتخاب شوند. کارگروه راهبری سامانه مؤدیان به ریاست رئیس سازمان تشکیل می شود. مصوبات این کارگروه پس از تأیید وزیران امور اقتصادی و دارایی و ارتباطات و فناوری اطلاعات لازم­الاجراء می باشد.

 

۱۵ – تغییرات مهم ناشی از اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

۱ – ممنوعیت مراجعه به مودیان مالیاتی و درخواست اسناد و مدارک برای رسیدگی مالیاتی :

طبق ماده ۴ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان اصل بر صحت اطلاعات ثبت شده مؤدی در سامانه مؤدیان است، مگر خلاف آن اثبات شود.

در نتیجه مأموران مالیاتی، به جز در مواردی که مؤدی از ثبت نام در سامانه مودیان امتناع کرده و یا به ترتیبی که در ماده 9 ذکر شده، اثبات شود که در ثبت اطلاعات خود در سامانه مؤدیان تخلف نموده است، حق مراجعه به محل فعالیت مؤدی و مطالبه دفاتر، اسناد و مدارک وی و رسیدگی به آنها را ندارند.

مؤدیانی که از ثبت ­نام در سامانه مؤدیان خودداری می کنند و نیز خرده فروشی­ها و واحدهای صنفی که مستقیماً با مصرف کننده نهائی ارتباط دارند، در صورتی که از پایانه فروشگاهی استفاده نکنند، مشمول امتیاز مذکور در ماده 4 این قانون نمی باشند.

۲ – عدم نیاز به ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده :

فرایند کلی ثبت معاملات و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مؤدیان به صورت زیر است :

الف ) صورتحساب الکترونیکی، توسط فروشنده از طریق سامانه مؤدیان صادر می شود. در مورد مؤدیانی که مستقیماً با مصرف کننده نهائی ارتباط دارند، عملیات ثبت فروش و صدور صورتحساب الکترونیکی، توسط پایانه فروشگاهی انجام می شود.

ب ) در صورتی که خریدار، مصرف کننده نهائی نبوده و خود عضو سامانه مؤدیان باشد، صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط فروشنده، به صورت خودکار به کارپوشه وی در سامانه مؤدیان منتقل می شود و به عنوان اعتبار مالیاتی برای او منظور می شود.

مؤدیان مالیاتی مکلفند ظرف مدت سی روز از تاریخ درج صورتحساب الکترونیکی در کارپوشه مؤدیان نسبت به اعلام پذیرش یا عدم پذیرش این صورتحساب ها اقدام کنند. عدم اظهارنظر ظرف مدت مذکور به منزله تأیید صورتحساب مربوط می باشد.

پ ) در پایان هر دوره سه ماهه، بدهی مالیات بر ارزش افزوده مؤدی که عبارت است از مابه التفاوت مالیات فروش و مالیات خرید ( اعتبار مالیاتی ) وی در طول دوره، طبق مقررات توسط سامانه محاسبه می شود. در صورتی که مالیات فروش مؤدی بیشتر از مالیات خرید ( اعتبار مالیاتی ) وی باشد، مؤدی موظف است مابه التفاوت را به ترتیبی که سازمان مقرر می کند، به حساب سازمان واریز کند. متقابلاً در صورتی که مالیات فروش مؤدی کمتر از مالیات خرید ( اعتبار مالیاتی ) وی باشد، سازمان موظف است با رعایت ترتیبات قانونی مربوطه مابه التفاوت را به مؤدی مسترد کند.

ت ) پس از اتمام مواعید مقرر در ماده 3  این قانون، مأموران مالیاتی جز در مواردی که در این قانون اجازه داده شده، نباید در تشخیص بدهی مالیات بر ارزش افزوده اشخاص مشمول دخالت کنند.

ث ) به منظور تکمیل اطلاعات سازمان در خصوص مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان نبوده یا بدون صدور صورتحساب الکترونیکی اقدام به فروش می کنند، سامانه مؤدیان باید به گونه ای طراحی شود که مؤدی بتواند خریدهای خود را که فروشنده برای آنها صورتحساب الکترونیکی صادر نکرده است، به سازمان اطلاع دهد.

۳ – محدودیت در صدور صورتحساب الکترونیکی  :

ماده ۶ : جمع صورتحساب های الکترونیکی صادره توسط هر مؤدی در هر دوره مالیاتی نمی تواند بیشتر از سه برابر فروش اظهار شده وی در دوره مشابه سال قبل، که مالیات آن به سازمان پرداخت شده یا ترتیب پرداخت آن داده شده است، باشد. جمع صورتحساب های الکترونیکی صادرشده در هر دوره مالیاتی برای واحدهای جدید التأسیس یا واحدهای فاقد سابقه مالیاتی نمی تواند بیش از سه برابر معافیت سالانه موضوع ماده 101 قانون مالیات های مستقیم باشد. صدور صورتحساب الکترونیکی بیش از حد مجاز مقرر در این ماده برای کلیه مؤدیان منوط به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده متعلقه یا تعیین ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی یا ارائه تضامین کافی خواهد بود، در غیر این صورت به صورتحساب الکترونیکی صادرشده اعتبار مالیاتی تعلق نمی گیرد. آیین­نامه اجرائی این ماده ظرف مدت شش ماه از لازم الاجراء شدن این قانون توسط سازمان تهیه می شود و به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می­رسد. آیین نامه مذکور باید به گونه ای تنظیم شود که راه اندازی کسب و کارهای جدید و فعالیت بنگاههای اقتصادی با مشکل مواجه نشده و در عین حال، مانع شکل گیری مؤدیان صوری در نظام مالیاتی کشور شود.

۴ – عدم نیاز به ارسال گزارش معاملات فصلی  :

ماده ۷ : صورتحساب های الکترونیکی ثبت شده در سامانه مؤدیان به منزله ثبت آنها در سامانه فهرست معاملات موضوع ماده 169 قانون مالیات های مستقیم است و فروشنده و خریدار تکلیف اضافی در این مورد نخواهند داشت.

۵ – شرط دریافت هرگونه مجوز و پروانه کاری ثبت اطلاعات در سامانه مودیان است  :

مراجع ذی ربط مکلفند ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون، فرآیند مربوط به صدور، تجدید، تمدید، اصلاح یا ابطال پروانه کسب وکار، کارت بازرگانی و مجوز فعالیت های اقتصادی را به گونه ای اصلاح کنند که هرگونه شروع فعالیت اقتصادی جدید، تغییر نوع فعالیت، تغییر مالک یا مالکان، تغییر مکان و سایر تغییرات مرتبط با کسب و کار اشخاص، بدون ثبت یا اصلاح اطلاعات مربوط در سامانه مؤدیان امکان پذیر نباشد. تشخیص مراجع ذی ربط با رعایت قوانین و مقررات مربوطه در هر مورد، با کارگروه راهبری سامانه مؤدیان است.

۶ – عدم رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی مودیان  :

سازمان مکلف است اظهارنامه های مالیات بر عملکرد آن دسته از اشخاص مشمول را که تمامی مقررات این قانون را رعایت کرده اند و آن را بر مبنای اطلاعات مندرج در سامانه مؤدیان تنظیم و در مهلت مقرر ارائه نموده اند از طریق انطباق با اطلاعات موجود در پایگاه داده سازمان راستی آزمایی نموده و در صورت عدم مغایرت با اطلاعات پایگاه مذکور، اظهارنامه تسلیمی را بدون رسیدگی قبول کند.

به منظور حصول اطمینان از صحت اسناد اظهار شده در سامانه مؤدیان، سازمان مجاز است حداکثر دو و نیم درصد ( 5 / 2 % ) مؤدیان مشمول قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده را که عضو سامانه مؤدیان هستند، به صورت تصادفی ( به قید قرعه ) انتخاب کرده و دفاتر آنان را مطالبه یا برای مشاهده دفاتر و اسناد، به محل کار آنان مراجعه کند. دستورالعمل این تبصره ظرف مدت شش ماه از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد. محدودیت مذکور در این تبصره نسبت به مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان نیستند، وجود ندارد.

مؤدیان می توانند اظهارنامه مربوط به مالیات عملکرد خود را از طریق سامانه مؤدیان ارائه کنند. سازمان موظف است ترتیبی اتخاذ کند که اطلاعات مربوط به خرید و فروش­ مؤدی عیناً به اظهارنامه مالیات بر عملکرد وی منتقل شود و مؤدی تنها موظف به ثبت سایر اقلام اطلاعاتی مورد نیاز برای محاسبه مالیات عملکرد نظیر حقوق و دستمزد، اجاره و استهلاکات بر اساس مقررات مربوط و ضوابطی که سازمان تعیین می کند، می­باشد.

همچنین طبق بند « ت » ماده ۵ قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان :

« مأموران مالیاتی جز در مواردی که در این قانون اجازه داده شده، نباید در تشخیص بدهی مالیات بر ارزش افزوده اشخاص مشمول دخالت کنند »

۷ – عدم ارائه دفاتر و اسناد و مدارک  :

سازمان مکلف است در چهارچوب دستورالعملی که ظرف مدت شش ماه از لازم الاجراء شدن این قانون تهیه می شود و به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد، آن دسته از اشخاص مشمولی که تمامی تکالیف مقرر در این قانون را رعایت کرده و از نرم افزارهای حسابداری مورد تأیید کارگروه راهبری سامانه مؤدیان استفاده می کنند، از ارائه دفاتر یا اسناد و مدارک موضوع قوانین مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده مستثنی کند.

پس از انقضای مواعد مذکور در ماده 3 این قانون، تبصره 2 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن لغو و احکام مندرج در تبصره های 1 ، 2 و 3 ماده 15 و همچنین ماده 66 قانون نظام صنفی کشور مصوب

 24 / 12 / 1382 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن برای اشخاص مشمول این قانون منتفی می شود.

 

۱۶ – جرائم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

جرائم مربوط به قانون پایانه های فروشگاهی به شرح ذیل است :

الف ) عدم صدور صورتحساب الکترونیکی، معادل ده درصد

( ۱۰% ) مجموع مبلغ فروش انجام شده بدون صدور صورتحساب الکترونیکی یا بیست میلیون ( ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال، هر یک که بیشتر باشد.

ب ) عدم عضویت در سامانه مؤدیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مؤدیان، یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران، معادل ده درصد ( ۱۰% ) مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طرق، یا بیست میلیون ( ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال، هر یک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق های موضوع قانون مالیات های مستقیم در همان سال مالی.

پ ) عدم اعلام شماره حساب یا حسابهای بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی واحد از طریق آن یا آنها انجام می شود به سازمان، معادل ده درصد ( ۱۰% ) مجموع مبلغ فروش انجام شده از طریق آن حساب یا بیست میلیون ( ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال، هر یک که بیشتر باشد و محرومیت از اعمال معافیت های مالیاتی، نرخ صفر و مشوق های موضوع قانون مالیات های مستقیم در همان سال مالی.

ت ) عدم تحویل صورتحساب چاپی به خریدار، حذف یا مخدوش کردن صورتحساب، معادل دو درصد( ۲% ) مبلغ صورتحساب های مذکور یا معادل بیست میلیون ( ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال هر یک که بیشتر باشد.

ث ) عدم رعایت احکام مذکور در مواد 12 ، 13 و 14 این قانون، معادل یک درصد ( ۱% ) مبلغ فروش گزارش نشده یا معادل ده میلیون ( ۱۰.۰۰۰.۰۰۰ ) ریال، هر یک که بیشتر باشد.

در خصوص جرائم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان توجه به نکات ذیل ضروری است :

۱ – مبلغ جریمه­های ثابت مندرج در این قانون، متناسب با نرخ تورم سالانه بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی، هر سال توسط سازمان اعلام می شود.

۲ – سازمان نمی تواند بیشتر از پنجاه درصد ( ۵۰% ) جریمه های موضوع این ماده را مطابق ماده 191 قانون مالیات های مستقیم مورد بخشودگی قرار دهد.

۳ – در صورت اعمال جریمه­های موضوع بندهای «الف» و «ث» این ماده، جریمه موضوع ماده 169 قانون مالیات های مستقیم اعمال نمی شود. در صورت اعمال جریمه های مذکور در بند «ب» ، جریمه های مذکور در بندهای «الف» و «ت» اعمال نمی شود.

۴ – نحوه مطالبه، وصول، تقسیط، بخشودگی و ترتیبات پرداخت مربوط به جریمه های موضوع این قانون طبق احکام قانون مالیات های مستقیم خواهد بود.

* همچنین هر شخصی که به قصد تقلب یا اخلال در نظام مالیاتی کشور، اقدام به تولید، عرضه یا استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و پایانه های فروشگاهی معیوب یا تجهیزات معیوب کننده کند، یا پایانه فروشگاهی خود یا دیگران را تخریب کند، علاوه بر جبران ضرر و زیان، حسب مورد به یک یا چند مورد از مجازات های تعزیری درجه شش قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس، محکوم می شود.

مجازات های مذکور عبارتند از :

الف ) جزای نقدی بیش از بیست میلیون ( ۰۰۰/۰۰۰/۲۰ ) ریال تا هشتاد میلیون ( ۰۰۰/۰۰۰/۸۰ )  ریال

ب ) شلاق ازسی و یک تا هفتاد و چهار ضربه و تا نود و نه ضربه در جرائم منافی عفت

ج ) محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از شش ماه تا پنج سال

د ) انتشار حکم قطعی در رسانه ها

ر ) ممنوعیت از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال

س ) منوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال

ع ) ممنوعیت از اصدار برخی از اسناد تجاری توسط اشخاص حقوقی حداکثر تا مدت پنج سال

* تکرار جرم موضوع این ماده برای بیش از سه بار، حسب مورد موجب مجازات های تعزیری درجه پنج قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس، می شود.

مجازات های مذکور عبارتند از :

الف ) جزای نقدی بیش از یکصد و هشتاد میلیون ( ۰۰۰/۰۰۰/۸۰ ) ریال تا سیصد و شصت میلیون ( ۰۰۰/۰۰۰/۱۸۰ ) ریال

ب ) محرومیت از حقوق اجتماعی بیش از پنج تا پانزده سال

ج ) ممنوعیت دائم از یک یا چند فعالیت شغلی یا اجتماعی برای اشخاص حقوقی

د ) منوعیت دائم از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی

* اقدام به جرم موضوع این ماده به صورت گروهی و سازمان یافته، موجب مجازات­های تعزیری درجه چهار قانون مجازات اسلامی به غیر از حبس، حسب مورد می شود.

مجازات های مذکور عبارتند از :

الف ) جزای نقدی بیش از یکصد و هشتاد میلیون ( ۰۰۰/۰۰۰/۱۸۰ ) ریال تا سیصد و شصت میلیون ( ۰۰۰/۰۰۰/۳۶۰ ) ریال

ب ) انفصال دائم از خدمات دولتی و عمومی

ضمانت اجرایی بسیار مهم دیگری که توجه به آن ضروری است عبارت است از اینکه :

در صورت عدم رعایت احکام مذکور در ماده 2 قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ( ثبت نام در سامانه مودیان ـ استفاده از پایانه فروشگاهی ـ صدور صورتحساب الکترونیکی ) ، سازمان موظف است مراتب تخلف را به وی و مرجع صادرکننده مجوز فعالیت واحد متخلف اعلام کند. مرجع مذکور مکلف است حداکثر ظرف مدت یک هفته از اعلام سازمان، نسبت به اخطار کتبی به واحد متخلف اقدام کند. چنانچه واحد مذکور ظرف مدت ده روز از تاریخ دریافت اخطار، نسبت به عضویت در سامانه مؤدیان اقدام نکند، برای بار اول به مدت دو هفته و برای بار دوم از دو تا شش ماه با اعلام مرجع صدور مجوز، توسط نیروی انتظامی، و در مورد کسب و کارهای مجازی، توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، تعطیل یا مسدود خواهد شد. در صورتی که پس از گذشت پانزده روز، مرجع صادرکننده مجوز تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ابلاغ نکند، سازمان موظف است رأساً تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه مذکور ابلاغ کند. در این صورت، مرجع صادرکننده مجوز، با متخلف در پرداخت مالیات و جریمه ها مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

در صورت تداوم تخلف واحد کسب وکار پس از گذشت یک سال، مجوز فعالیت واحد متخلف توسط مرجع صادرکننده مجوز ابطال خواهد شد.

بانک مرکزی نیز موظف است درگاه ها و پایانه های پرداخت واحد متخلف را در زمان تعطیلی یا تعلیق فعالیت آن واحد، مسدود کند.

 

۱۷ – تسهیلات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

در قانون پایانه های فروشگاهی برای مودیان مالیاتی و خریداران کالاها و خدمات تسهیلات و مشوق های متعددی پیشبینی شده است که به شرح ذیل می باشد :

۱ – مشوق صاحبان مشاغل :

به مدت ۵ سال پس از استقرار سامانه مودیان صاحبان مشاغلی که فروش های خود را به وسیله پایانه فروشگاهی انجام میدهند و همچنین خرید کالاها و خدمات خود را از اشخاص عضو سامانه مودیان انجام می دهند، معادل ۲۰ ٪ ( بیست درصد ) مالیات بر ارزش افزوده پرداختی به سازمان مالیاتی یا ۱ ٪ ( یک درصد ) فروش وی  در هر دوره مالیاتی ( هر کدام از دو مورد مذکور که رقم کمتری داشته باشد و حداکثر تا ۶ میلیون تومان ) به عنوان پاداش همکاری از مالیات بر ارزش افزوده دوره یا دوره های بعدی ( فصل یا فصل های بعدی ) وی کسر کند.

در صورتی که مودی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نباشد، پاداش مذکور از مالیات بر درآمد همان سال تا حداکثر ۵۰ ٪ ( پنجاه درصد )  مالیات آن ها خواهد بود.

 

۲ – مشوق مصرف کنندگان نهایی :

مصرف کنندگان نهایی که خرید های خود را از فروشنده های مجهز به پایانه های فروشگاهی و پرداخت ان را از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام می دهند، از هر ۱۰ صورتحساب الکتر.نیکی خرید آن ها به صورت قرعه کشی انتخاب شود و ۲ برابر مبلغ ارزش افزوده خرید بابت ان صورتحساب به وی برگشت داده می شود.

این پاداش دریافتی تا سقف معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم معاف از مالیات است و مازاد برآن مشمول مالیات بوده و باید اظهارنامه مالیات آن ارسال شود.

 

۳ – مشوق مشمولان قانون ارزش افزوده :

سازمان مالیاتی می تواند در صورت ثبت نام مودی در سامانه مودیان و انجام تکالیف قانونی مربوط به ان، بدهی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده سال های ۱۳۹۶ و قبل از آن را قطعی کند و جرائم مربوط به آن را به مدت ۳ سال تعلیق کند.

در صورتی که در این مدت ۳ ساله مودی مرتکب تخلفات زیر شود، موظف است تمام یا بخشی از جرائم مذکور را پرداخت نماید :

۱ – کتمان فعالیت اقتصادی یا درآمد

۲ – عدم صدور صورتحساب الکترونیکی بابت فروش کالا و خدمات

۳ – کم اظهاری یا بیش اظهاری در ثبت مقدار یا قیمت صورتحساب ها

اما در صورتی که مودی تخلفات سه گانه ی فوق را مرتکب نشود، جرائم مالیات بر ارزش افزوده مربوط به سال ۱۳۹۶ و قبل از آن بخشوده می شود.

 

18 – سوالی درباره مالیات دارید، به صورت رایگان از ما بپرسید!

پنل مشاوره رایگان حسابدانان، به عنوان اولین پنل مشاوره رایگان مالی و مالیاتی در ایران آماده پاسخگویی به کلیه سوالات شما در حوزه حسابداری، مالیات ، بیمه ، قانون کار و میاحث مربوطه می باشد.

شما عزیزان می توانید سوالات خود را به صورت متنی، صوتی و تصویری مطرح نمایید و ظرف ۲۴ ساعت پاسخ آن را دریافت کنید.

برای ورود اینجا کلیک کنید.