قسمت چهل و سه : حقوق و دستمزد سال 1403

حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳

حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ موضوع این قسمت میباشد : بعضی موضوعات در حسابداری وجود دارند که شما به‌ عنوان حسابدار از ابتدا تا انتهای عمر کاری خود با آن سر و کار دارید و از آن جمله می‌توان مبحث حقوق و دستمزد را نام برد. حقوق و دستمزد موضوع بسیار مهم و حائز اهمیتی است که بخش زیادی از شرکت ‌ها و کسب ‌و کارها با آن مواجه هستند. به همین خاطر اهمیت حقوق و دستمزد در مقایسه با بسیاری موضوعات دیگر در حسابداری بالاتر است.

حقوق و دستمزد یکی از پرچالش ترین محاسبات مدیران مالی و حسابدارها و کارفرمایان است و عدم محاسبه صحیح آن، ممکن است خسارات جبران ناپذیری برای شرکت ‌ها و کسب و کارها به همراه داشته باشد. در مقابل محاسبه صحیح و پرداخت به موقع حقوق و دستمزد، می‌تواند باعث بالارفتن انگیزه کارکنان و در نهایت پیشرفت مجموعه شود.

زمانی که راجع به حقوق و دستمزد صحبت می‌کنیم، همزمان با ۴ حوزه به شرح زیر سر و کار خواهیم داشت که لازم است روی قوانین مربوط به آن‌ها تسلط لازم را داشته باشیم :

۱ – اصول و استانداردهای حسابداری

۲ – قانون کار

۳ – قانون تامین اجتماعی

۴ – قانون مالیات‌های مستقیم

مجموع دلایل گفته شده، کاربرد مهم مبحث حقوق و دستمزد در حسابداری را نشان می‌دهد و شاید به همین دلیل باشد که در برخی موارد اختلاف نظر درباره حقوق و دستمزد بیشتر از سرفصل‌های دیگر در حسابداری دیده می‌شود و متاسفانه قانون صراحتا درباره آن‌ها چیزی نگفته است.

به طور کلی برای محاسبه حقوق و دستمزد، درآمد شامل حقوق و مزایا و در مقابل، کسوراتی وجود دارد، یعنی مبالغی که از حقوق و دستمزد کسر می‌شود. کسورات نیز شامل انواع مختلفی به شرح زیر است:

۱ – کسورات قانونی که شامل مواردی است که به موجب قانون، کارفرما موظف به کسر و پرداخت آن به اشخاص دیگر است.

۲ – کسورات توافقی مثل مساعده که پایان ماه از حقوق کارگر کسر می‌شود، وام پرسنل که اقساط آن در پایان ماه از کارگر کسر می‌شود، کسر خسارت کارگر به کارفرما و …

در مبحث حقوق و دستمزد لازم است ابتدا درباره برخی تعاریف مانند کارگر، کارفرما، قرارداد کار، حق السعی، مزد، ساعت کار و به علاوه توضیحات و نحوه محاسبه مواردی مثل نوبت کاری، شب کاری، اضافه کاری، جمعه کاری و … آشنایی پیدا کنید که شما خواننده محترم می‌توانید برای آگاهی از فرمول محاسبه اجزای حقوق و دستمزد و به طور کلی محاسبه حقوق و دستمزد کارکنان خود، به پنل محاسبه حقوق و دستمزد که توسط تیم خبره و با تجربه حسابدانان طراحی شده است، مراجعه کنید.

ضمنا دانستن قانون کار برای محاسبه آیتم‌های حقوق و دستمزد ضروری است و حسابدار می‌بایست نسبت به قانون کار و قانون تامین اجتماعی تسلط لازم را داشته باشد. اساسا یکی از دلایل پیچیدگی محاسبه حقوق و دستمزد، تلفیق قانون کار و قانون مالیات‌های مستقیم و دانستن ماده‌های مرتبط با این قوانین توام باهم است.

آگاهی کامل از نحوه فرمول دهی و محاسبه دقیق حقوق و دستمزد، از جمله اقدامات ضروری کسب و کارها است که امروزه از طریق برخی سیستم‌های حقوق و دستمزد هم قابل اجرا است.

این پادکست توسط تیم خبره و با تجربه حسابدانان از جمله آقای سرحدی مدیرعامل حسابدانان و آقای نکویی مدیر واحد اجرای حسابدانان ضبط شده است و در آن درباره محاسبات کلی حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ و اضافه شدن ” حق تاهل ”  صحبت شده است. آقای نکویی در این پادکست درباره ” حق تاهل ” گفته اند: ” حق تاهل به کارگرانی که متاهل هستند تعلق می‌گیرد، ولی اگر شما از همسر خود جدا شدید یا طلاق گرفتید، به شما تعلق نمی‌گیرد و در صورت تعلق، مبلغ ۵۰۰ هزار تومن به حقوق و دستمزد شما اضافه خواهد شد که این مبلغ هم مشمول بیمه و هم مشمول مالیات حقوق است، البته خیلی‌ها فکر می‌کردند حق تاهل مثل حق اولاد مشمول بیمه نباشد، ولی شد. “

همچنین در ادامه، آقای سرحدی به برخی موضوعات مهم درباره حقوق و دستمزد اشاره کردند شامل: مبلغ معافیت موضوع ماده ۸۴، معافیت معیشتی یا معافیت پایه که همه ساله در قانون بودجه تعیین می‌شود و امسال هم در سال ۱۴۰۳ به موجب بند ۳ تبصره ۱۵، حقوق بگیرانی که مجموع درآمدشان شامل ۱/۴۴۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال باشد، مشمول این معافیت خواهند شد و چون در محاسبات، این معافیت به صورت ماهانه در نظر گرفته می شود، مبلغ آن برای سال ۱۴۰۳، ۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال است، به این معنی که کسانی که جمع حقوق و دستمزد آن‌ها کمتر از ۱۲۰/۰۰۰/۰۰۰ میلیون ریال باشد، از پرداخت مالیات حقوق معاف هستند.

اگر مایل هستید درباره مالیات حقوق بیشتر بدانید، می توانید به پادکست مالیات حقوق گوش دهید.

بنابراین با توجه به اهمیت محاسبه حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ و رفع ابهامات در این خصوص، بر آن شدیم پادکستی تحت این عنوان را به شما عزیزان ارائه کنیم تا ضمن تشریح بخشنامه مربوط به حقوق و دستمزد سال  ۱۴۰۳ و تبصره های مربوطه،  قوانین مهم در این خصوص و توانایی انجام محاسبات آن برایتان فراهم شود.

ویدئو پادکست حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۳ را در کانال یوتوب میتوانید مشاهده نمایید
برای مشاهده اینجا کلیک کنید

آخرین پادکست ها